Product Description
| Información general | |
|---|---|
| Model | Galaxy S26 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| User interface | One UI 8.5 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-03-11 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Dimensions | 149,6 x 71,7 x 7,2 mm |
| Weight | 167 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,3" |
| Display type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen resolution | 1080 x 2340 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 2600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor | Deca Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,8, 24 mm gran angular, PDAF, OIS) + 10 MP (f/2,4, 67 mm teleobjetivo, PDAF, OIS, zoom 3x) + 12 MP (f/2,2, 13 mm, 120° ultra gran angular, vídeo Super Steady); Flash LED, HDR, Panorámico; Vídeo: 8K, 4K, 1080p, HDR10+, Giros-EIS |
| Front camera | 12 MP (f/2.2, 26 mm gran angular, 1/3.2", 1.12μm, PDAF Dual Pixel); HDR, HDR10+; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 12 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e/7), Direct, Tri-band |
| USB connection | USB 3.2, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4300 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* <strong>Tipo de bandeja de SIM:</strong> SIM 1 + SIM 2 / SIM 1 + eSIM / Dual eSIM</p> |
Additional Information
| Name | Samsung Galaxy S26 5G Cobalt Violet 128GB and 12GB RAM (SM-S942B) |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| EAN | 8806099192945 |
| Condition | Brand New and SIM Free |
| Availability | It will be shipped in 1-3 working days |
| Manufacturer warranty | 3 Years |
| Plug Type | European 2-pin plug |
Service Information
For any doubt or information please contact our customer service lines available from Monday to Friday from 9am to 1pm. If our customer service will be unavailable, you always can send us an email and it will be answered as soon as possible.
Shipping: We offer a delivery service to all European Countries. All the orders are dispatched on the same business day (if placed before 1pm), or the following business day (for orders placed after 1pm), after payment approval. Please note, business days do not include weekends or public holidays.
- Ireland: Standard delivery is normally achieved within 3 to 5 working days and Express 24 to 48h.
- Rest of the Europe: Standard delivery is normally achieved within 3 to 7 working days and Express 48 to 72h.
Returns Policy: If for any reason you wish to return something bought from us, we will be happy to refund or exchange the product within fourteen (14) days after shipment. All virtual products (licenses, software...) can't be returned or refunded, due to Manufacturers restrictions. The product has to be in perfect condition, unopened with their labels and seals intact, along with any stamps or marks required for resale.