Product Description
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Dimensions | 162,5 x 75,6 x 8,1 mm |
| Weight | 186 g |
| Screen size | 6,7" |
| Screen type | Super AMOLED Plus |
| Screen resolution | 2400 x 1080 px |
| Camera resolution | 48 MP |
| Camera | 48MP AF 2.0 Super Steady OIS + 12MP FF F2.2 123º + 5MP macro F2.4 + flash |
| Selfies camera resolution | 32 MP |
| Selfies camera | 32 MP FF F2.2 |
| GSM | 800/900/1800/1900 |
| SIM 2 | 800/900/1800/1900 |
| Network Connection | 4G+ |
| WiFi | 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB Type | USB |
| Charger connector | USB-C |
| GPS | GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| Audio connector | Jack 3.5 mm |
| NFC | Yes |
| SIM | DualSIM Standby |
| SIM Type | NanoSIM |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Expandable by SD Card | Yes (in the second SIM slot) |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Processor | Octa Core |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 855 (1x2.8Ghz + 3x2.4Ghz + 4x 1.7 Ghz) |
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 |
| Hands-free speaker | Yes |
| Unlocking | Fingerprint sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Digital compass | Yes |
| Battery capacity | 4500 mAh |
Additional Information
| Name | Samsung Galaxy S10 Lite Dual SIM Prism Black 128GB and 8GB RAM (SM-G770F/DS) |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| EAN | 8806090311826 |
| Condition | Brand New and SIM Free |
| Availability | In Stock |
| Manufacturer warranty | 3 Years |
| Plug Type | European 2-pin plug |
Service Information
For any doubt or information please contact our customer service lines available from Monday to Friday from 9am to 1pm. If our customer service will be unavailable, you always can send us an email and it will be answered as soon as possible.
Shipping: We offer a delivery service to all European Countries. All the orders are dispatched on the same business day (if placed before 1pm), or the following business day (for orders placed after 1pm), after payment approval. Please note, business days do not include weekends or public holidays.
- Ireland: Standard delivery is normally achieved within 3 to 5 working days and Express 24 to 48h.
- Rest of the Europe: Standard delivery is normally achieved within 3 to 7 working days and Express 48 to 72h.
Returns Policy: If for any reason you wish to return something bought from us, we will be happy to refund or exchange the product within fourteen (14) days after shipment. All virtual products (licenses, software...) can't be returned or refunded, due to Manufacturers restrictions. The product has to be in perfect condition, unopened with their labels and seals intact, along with any stamps or marks required for resale.