Product Description
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| NFC | No |
| Dimensions | 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Weight | 297 g |
| Screen dimensions | 8.3" |
| Screen type | Liquid Retina IPS LCD |
| Screen resolution | 1488 x 2266 p |
| Screen protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| 60 Hz | |
| Brightness | 500 nits |
| Rear Camera Resolution | 12 megapixels |
| Camera | 12 MP (f/1.8, wide-angle, AF); Quad-LED dual-tone flash, HDR, Panoramic; Video: 4K@24/25/30/60 fps, 1080p@25/30/60/120/240 fps; EIS gyroscope |
| Front Camera Resolution | 12 megapixels |
| Secondary Camera | 12 MP (f/2.4, 122° ultra-wide); HDR Video: 1080p@25/30/60 fps, gyroscope EIS |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | WiFi + Cellular |
| Wifi Type | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Dual band, Hotspot |
| Bluetooth Type | 5.3, A2DP |
| USB connection | USB 3.1 |
| Charging connector | USB-C |
| GPS | A-GPS with GLONASS |
| Audio connector | No |
| SIM Type | eSIM |
| SIM type 1 | e-SIM |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Expandable memory | No |
| Processor | Hexa Core |
| Processor | Apple A17 Pro (3 nm) |
| Operating system | iPadOs |
| S.O. Version | iPadOS 18 |
| Sound | Dolby Atmos |
| Unlock | Fingerprint sensor, Face unlock |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 5078 mAh |
| Includes charger? | No |
| Energy Efficiency | E |
| EPREL ID | A2995 |
| Image Energy Efficiency Label | https://ec.europa.eu/assets/move-ener/eprel/EPREL%20Public/Nested-labels%20thumbnails/E-Left-LightOrange-WithAGScale.png |
| PDF Energy Efficiency Label | https://eprel.ec.europa.eu/labels/smartphonestablets20231669/Label_2261246.pdf |
| PDF Energy Information | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/smartphonestablets20231669/Fiche_2261246_ES.pdf |
| SAR Head | 1.46 W/kg |
| SAR Trunk | 1.46 W/kg |
| SAR Extremities | 1.46 W/kg |
Additional Information
| Name | Apple iPad Mini 2024 (7th Gen.) 8GB/512GB (WiFi+Cellular) Purple |
|---|---|
| Manufacturer | Apple |
| EAN | 0195949758027 |
| Condition | Brand New and SIM Free |
| Availability | It will be shipped in 1-3 working days |
| Manufacturer warranty | 3 Years |
| Plug Type | European 2-pin plug |
Service Information
For any doubt or information please contact our customer service lines available from Monday to Friday from 9am to 1pm. If our customer service will be unavailable, you always can send us an email and it will be answered as soon as possible.
Shipping: We offer a delivery service to all European Countries. All the orders are dispatched on the same business day (if placed before 1pm), or the following business day (for orders placed after 1pm), after payment approval. Please note, business days do not include weekends or public holidays.
- Ireland: Standard delivery is normally achieved within 3 to 5 working days and Express 24 to 48h.
- Rest of the Europe: Standard delivery is normally achieved within 3 to 7 working days and Express 48 to 72h.
Returns Policy: If for any reason you wish to return something bought from us, we will be happy to refund or exchange the product within fourteen (14) days after shipment. All virtual products (licenses, software...) can't be returned or refunded, due to Manufacturers restrictions. The product has to be in perfect condition, unopened with their labels and seals intact, along with any stamps or marks required for resale.